Blog - Medicinalis

Blog

terapia_indywidualna.jpg

Jak poradzić sobie z rwą kulszową?


Źle postawiona diagnoza to dla pacjenta często konieczność położenia się na stole operacyjnym.

Kategoria: Artykuł

Rwa kulszowa objawia się bólem, który promieniuje po tylnej stronie uda, przez podudzie aż do stopy i palców a więc wzdłuż lokalizacji unerwienia nerwu kulszowego. W parze z tymi objawami pojawiają się objawy neurologiczne takie jak zaburzenia czucia czy osłabienie siły mięśniowej. Jest to zjawisko jednostronne choć zdarza się, że rwa występuje w obu nogach jednocześnie. 
Uważa się, że główną przyczyną rwy kulszowej jest dyskopatia czyli patologia krążka kręgowego, który może być uwypuklony, zwyrodniały bądź w okresie stanu zapalnego i uciska nerw . Taki stan rzeczy objawia się następnie bólem i zaburzeniem czucia.
Rwa kulszowa to najczęściej występująca rwa w ludzkim organizmie. Rozpoznaje się ją na podstawie badania rezonansem magnetycznym, który wskazuje przepuklinę jako źródło objawów. W praktyce, kiedy to badam pacjentów w gabinecie, okazuje się, że początek topografii objawów jest z goła inny.
W 9 przypadkach na 10, które trafiają do mojego gabinetu z problemem rwy kulszowej, źródłem dolegliwości jest mięsień gruszkowaty a objawy jakie on generuje określa się jako zespół mięśnia gruszkowatego. Wskazują na uczucie ucisku i napięcia w obrębie pośladka. W parze z tymi objawami spotyka się często punktowy ból stawu krzyżowo – biodrowego. Nie jest to nic dziwnego gdyż kość krzyżowa to jedno z miejsc przyczepu mięśnia gruszkowatego. Terapia powinna sprowadzać się do rozluźnienia mięśnia gruszkowatego, uruchomienia ślizgu kości krzyżowej, redukcji zrostów powięziowych mięśni kulszowo – goleniowych. 
Rwa kulszowa to częsty problem pacjentów w moim gabinecie. Potrafi ograniczyć możliwości motoryczne, zmusić do wzięcia zwolnienia chorobowego, zabrać kilka godzin snu w nocy. Warto żeby była leczona prawidłowo. Źle postawiona diagnoza to dla pacjenta często konieczność położenia się na stole operacyjnym. Zacznijmy leczyć człowieka a nie obraz rezonansu jego kręgosłupa lędźwiowego a wtedy terapia będzie bardziej skuteczna i mniej obciążająca dla pacjenta.

Sylwia Żuchowska
23.08.2018
Witam, cierpie na ciągłe bóle głowy.ostatnio trwały 2tygodnie.lekarz z poradni ni pomaga mówią że prawdopodobnie od kręgosłupa.proszę o pomoc.

DODAJ KOMENTARZ

Jak poradzić sobie z rwą kulszową?
Kategoria Artykuł

Jak poradzić sobie z rwą kulszową?

Źle postawiona diagnoza to dla pacjenta często konieczność położenia się na stole operacyjnym.

Głowa nie musi boleć
Kategoria Artykuł

Głowa nie musi boleć

Jest wiele przykładów problemów z jakimi borykają się moi pacjenci a w ogóle nie wiążą oni zawodu fizjoterapeuty jako ze źródłem pomocy. Dziś chciałbym poruszyć temat bólu głowy, który niewątpliwie jest takim przypadkiem.

4 powody, dla których warto zacząć pływać
Kategoria Artykuł

4 powody, dla których warto zacząć pływać

Regularne pływanie niesie za sobą o wiele więcej korzyści niż nam się wydaje. Sprawdź sam i podejmij decyzję czy warto!

 

Jak zacząć biegać?
Kategoria Artykuł

Jak zacząć biegać?

Jak zacząć biegać

Przeciwwskazania do masażu
Kategoria Zdrowy kręgosłup

Przeciwwskazania do masażu

Istotną kwestią w podejmowaniu starań mających na celu poprawę naszego zdrowia są przeciwwskazania.