Leczenie pijawkami

 

HIRUDOTERAPIA

Z dotychczasowych odkryć wynika, iż pijawka jest organizmem, któremu niestraszne są jakiekolwiek regiony kuli ziemskiej. Zamieszkują One lądy oraz słodkie i słone wody. Można je znaleźć zarówno w lasach tropikalnych jak i lodach Arktyki. Żyją w jaskiniach bez choćby promienia światła słonecznego, bagnach, głębinach wszystkich mórz i oceanów świata. Ile miejsc występowania pijawek tyle też i ich rodzajów.

Pijawki odżywiają się krwią. Najbardziej preferowanym żywicielem Haementeria Ghiliani są ssaki, rzadziej gady. Theromyzon tessulatum żywi się jedynie krwią ptaków. Niektóre pijawki pod względem żywieniowym są tak kapryśne, że piją krew określonego gatunku zwierzęcia a niekiedy tylko z wybranej jego części ciała. Hirudo medicinalis – pijawka medyczna za pomocą termoreceptorów lokalizuje obiekty ciepłe a następnie się do nich przysysa. Optymalne temperatury obiektów, do których pijawka przylega to 33 – 40 ° C.

Pijawki to zwierzęta bardzo stare. Szacuje się, że zasiedlają Ziemię od około miliarda lat. Organizmy te charakteryzują się metameryczną budową ciała; na żadnym segmencie nie mogą występować parapodia, lobopodia lub szczecinki. Przy ogonowym końcu pijawki widoczna jest przyssawka.

 

HIRUDO MEDICINALIS

Pijawka ta występuje w błotach torfowych, jeziorach zarosłych trzciną, innych zbiornikach słodkowodnych. Hirudo medicinalis osiąga przeważnie długość 12 cm a jej ciało może się kurczyć i wydłużać. Zabarwienie tego gatunku pijawki jest różne: od żółtej przez zieloną do ciemnobrązowej. Żywicielem pijawki lekarskiej są naprzemiennie żaby i ssaki, które korzystają z wodopoju. Jednorazowo dorosły osobnik jest w stanie pobrać 10 – 15 ml krwi; może on głodować nawet do 2 lat.

W jamie gębowej Hirudo medicinalis znajdują się trzy promieniście umieszczone szczęki. Każda wyposażona jest w 80 – 90 maleńkich chitynowych zębów. To właśnie one przepiłowują skórę żywiciela na głębokość 1,5 mm. Ssaniu krwi towarzyszy wydzielanie, przez jednokomórkowe gruczoły, około 100 zidentyfikowanych hirudozwiązków. Wraz ze śliną pijawki trafiają one do krwioobiegu pacjenta:

HIRUDYNA – związek, który rozsławił pijawkę lekarską. Jest to najsilniejszy z dotychczas poznanych leków przeciwzakrzepowych. Swe właściwości hirudyna zawdzięcza dużej zawartości glutaminy i asparaginy oraz jej

niskiemu punktowi izoelektrycznemu.

 

Taka mnogość związków produkowanych przez pijawkę Hirudo medicinalis daje szerokie spektrum zastosowania leczniczego przy jej użyciu a co więcej często pozwala osiągnąć dużo bardziej zadowalające efekty niż w przypadku leczenia farmakologicznego. Nie należy zapominać o nowotworzeniu nowej, „świeżej” krwi, co jest wynikiem jej upustu z żywiciela przez pijawkę.

Kontakt

Więcej informacji możecie Państwo uzyskać poprzez kontakt
telefoniczny lub e-mailowy wypełniając formularz po prawej stronie.

Bartosz Wincenciak

Jana III Sobieskiego 1
85-060 Bydgoszcz

+48 607 528 292